Biyografi
Andy (Endi) kuzey İngiltere’nin Yorkshire, Paul (Pol) ise Liverpool şehrinden. İkili küçük yaşlarda başladıkları klasik gitar eğitimine Manchester'da olan Royal Northern College of Music de devam ettiler. İkilinin tanışması da burada oldu. Orada gitar efsanesi John Williams'tan özel dersler (masterclass) aldılar.

Andy ve Paul mezun olduktan sonra bir grup kurarak çeşitli ülkelerde müzik çalışmalarına devam ederken 1988'te, 3 aylığına geldikleri İstanbul’a  aşık oldular.

"Türkiye’ye gelmeden önce, İstanbul’a dair hiç fikrimiz yoktu", diyor Paul.  Andy’de ekliyor, "Istanbul insanları, kültürü, müziği,Türk mutfağı ve 4 mevsimi ile  inanılmaz,  büyüleyici fikirlerle  dolu bir metropol".
Sonraki senelerde İstanbul'un en önde gelen ve dikkat çeken mekanlarında sahneye çıktılar.

İstanbul'dan Ankara'ya, Edirne'den Antalya'ya, Fethiye'den Pamukkale'ye, Bursa'dan İzmir'e ve Efes'ten Kayseri'ye!

Aynı dönemde, Sony Music Almanya ile album  anlaşması imzaladılar. 3 radyo hit’i ve Suzanne Vega ile beraber bir Almanya  turnesi yaptılar.

Andy ve Paul, Türkiye'nin müzik efsanesi Zülfü Livaneli’nin yanı sıra diger önde gelen önemli isimlerin albüm yapımlarında beraber çalıştılar.

Paul "çok ilham veren bir müzik olayıydı" diye vurguluyor, "sürekli olarak bir müzik stüdyosunda, yetenekli Türk müzisyenler ile beraber, kayıt yapmak, sohbet edip, müzik yapıp, yeni fikirler ve motifler denemek....işittiğimiz  yeni sesler'den,  frekanslar'dan fark etmeden çok etkilendik."

Bütün bu birikimleri, 'Belki Yes! Belki No!' adlı ilk Türkçe albümlerinde topladılar. Müzikleriyle ve sempatik kişilikleriyle Türk müzik sevenlerin gönlünde taht kurmayı başaran ikili  International Billboard Dergisi’ninde ilgisini çektiler ve uzun süre hafızalarda iz bıraktılar.

Yeni ufuklar arayışındaki, Andy ve Paul müzik yaşantılarına farklı yerlerde devam etmeye  karar verdiler.

Paul, İstanbul'da kendine müzik şirketi ve kayıt stüdyosu kurdu. Film müzikleri ve reklam cingılları ile müziğin farklı bir dalında hizmet veriyor, aynı zamandada  farklı sanatçıların  albüm prodüksiyonuna imza atmakta. Andy, hem yeni eserler yaratmak, hem de  konserler vermek için yurt dışına gitti.

Bu dönemdede yeni tecrubeler edinen  ikili, yepyeni ve beklenen albümleri, 'ya bugün ya da yarın'ı çıkarttılar! Kayıtlar, hem New York’da hem de İstanbul'da Paul’ün kendine ait SMP Stüdyosun’da yapıldı. Bu kayıtlarda New York’dan, Isaac Alderton (Uilleann İrlanda gaydası ve flüt), Phil Cimino (davul), Jon Loyd (klavye/Hammond), ve Siobhan Moore (İrlanda davulu/bodhran). İstanbul’dan Ömer Arslan (perküsyon), Cenk Kalburcu (bağlama), ve Ercan Irmak (ney) yer aldılar.

Albümün ana konsepti ise  "Dostlarla Nostalji". Yeni albümlerinde İrlanda ve Türk kültürünün otantik enstrümanlarını bir araya getiren ikili oldukça etkileyici bir sound yaratmıs¸.

Ali Rıza Binboğa, Fuat Güner, İlhan Şeşen, Kubat , Sarper Semiz ve Zülfü Livaneli gibi dostları da, kimi zaman eserleri, kimi zaman muhteşem yorumları ile çıkacak albüme ayrı bir değer katmışlar ve iki kültür  arasında  bir köprü oluşturmuşlar.

Kendi bestelerinin yanı sıra, unutulmaz şarkılar arasında yerlerini alan;  'ben seni sevduğumi' , 'ellerimde çiçekler' ve 'baharım sensin' parçalarını da  kendilerine has tarzlarıyla yorumlayan EndiPol; tamamen Türk ezgileriyle donanmış şarkılara, farklı bir dünya soundu getirmeyi başarıyor.
80'ler
 
90'lar
 
bugünlerde
ENDİPOL' UN SİTELERİ
SİTE HARİTASI
HABER BÜLTENİ
2011 ©
>> Ana Sayfa

>> Biyografi

>> Diskografi > ya bugün ya da yarın
                      > Belki Yes! Belki No!
                      > Unfinished Business
                      
> The Graduates

>> Multimedya > Fotoğraflar
                        > Videolar > Beni Unutma
                                         > Behind the Scenes
                                         > Sen de gelsen
                                         > Istanbul
>> Kontakt

>> Impressum/Privacy Policy